Екип от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ взе участие в две ключови събития в рамките на европейския проект ECYBRIDGE. Първото беше симулация и разследване на киберинцидент, проведено в Щаба на Румънската национална дирекция за киберсигурност. Второто събитие беше семинар, който се проведе под мотото „Киберграници в конфликт: Разбиране на цифровите измерения на войната в Украйна“, организиран от Националния университет по отбрана на Румъния.
В периода 23 – 24 октомври 2024 г. се е провело киберучението, в което участниците са били разделени на два основни екипа и пет подекипа – технически и законодателен. Представителите на Военноморското училище – капитан III ранг д-р Илиян Йорданов, доц. д-р Веселина Спасова и цивилен служител Димитър Димитров, са били разпределени в трите отделни технически екипа и са имали за задача да определят естеството на кибератаката, да разработят мерки и препоръки за ограничаване на въздействието на кибератаката и възстановяване на засегнатите системи. Те са отговаряли за разработването и прилагането на план за реагиране при инциденти, за координацията с другите екипи и заинтересованите страни и за гарантирането на ефикасността, целесъобразността и безопасността на техническите мерки. В този процес те са подготвили проактивни протоколи, с които да работят, и са изяснили как е възникнала кибератаката. Предложили са и мерки за предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще, като са допринесли за цялостната устойчивост на киберинфраструктурата на пристанище Констанца, което по сценария на учението е било основната цел на кибератаката. В края на учението участниците от подекипите са представили презентации въз основа на информацията, която са събрали и обработили през предходния ден, като за всяка своя дейност всеки екип е бил оценяван. Екипът, който спечели първо място за най-подробна презентация, беше ръководен от цивилния служител Димитър Димитров, който беше и ръководител на екипа.
На 24 октомври се e провел семинарът на тема „Киберграници в конфликт: Разбиране на цифровите измерения на войната в Украйна“, който е бил фокусиран върху ролята на кибервойната в продължаващия конфликт в Украйна, с цел да се изяснят по-широките последици за европейската сигурност. Събитието е събрало военни и цивилни експерти по киберсигурност, за да обсъдят как кибероперациите са се превърнали в ключови в динамиката на съвременните конфликти. Основните дискусии са обхванали въпросите по това, как киберзаплахите могат да засегнат едновременно военния и гражданския сектор, като подчертаха необходимостта от съвместен подход към отбраната. Участниците, сред които са били и представители на Центъра за върхови постижения за съвместна киберзащита на НАТО, Румънската национална дирекция за киберсигурност и частни фирми за киберсигурност, са разгледали стратегии за противодействие на тези заплахи чрез общи стандарти и интегрирани мерки за защита.