На 2 април 2025 г. във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ се проведе откриващо мероприятие по проект G7475 – Enhanced Naval Port Facility Security Capabilities (ENAPOFASEC), финансиран от програмата на НАТО „Наука за мир и сигурност“.
В мероприятието взеха участие представители на партньорите:
1. Институт по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика „Акад. А. Балевски“ – БАН (ИМСТЦХА – БАН);
2. Военно-научен институт към Националния университет по отбрана, Азербайджан (MSRAI);
3. Висше военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ (ВВМУ);
4. Български военноморски сили (ВМС) (краен потребител).
При откриването на събитието презентация представи флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, началник на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ – Варна, който запозна участниците с традициите и постиженията на ВВМУ в областта на образованието и научните разработки: морски технологии; военноморско въоръжение и техническо оборудване; морска сигурност и безопасност; интелигентни системи за автономна корабна навигация; космически изследвания в областта на сигурността и отбраната.
Полковник д-р Рамил Ахундов, ръководител на Департамента по фундаментални науки, запозна присъстващите с мисията, визията, обхвата на дейността и структурата на Военно-научния институт на Националния университет по отбрана на Република Азербайджан. Постиженията в областта на научните разработки са: метод за откриване на движещо се тежко оборудване; сеизмична станция за откриване на скрита движеща се военна техника; метод за идентифициране на скрита движеща се бронирана техника; укритие за персонал; подвижна наблюдателно-огнева точка за стрелец; метод за определяне на невидими зони на територията с помощта на ГИС технология; метод за определяне на невидими зони на базата на тримерно моделиране на територията; състав на въглеводородното гориво за корабни главни дизелови двигатели; метод за компютърно криптиране на текстова информация, компилирана в Unicode; метод за криптиране на звукови сигнали с цифрови комуникационни мрежи.
Доктор инж. Радослав Найденов от ИМСТЦХА – БАН, информира участниците в мероприятието за мисията, приоритетите и основните направления на изследванията и разработките в областта на националната сигурност, които са тясно свързани с изследванията и разработването на високотехнологични продукти и системи за защита от въздействие по море, земя и въздух; изследвания и разработване на високотехнологични продукти и системи за защита и противодействие на терористични действия; изследвания и разработване на високотехнологични продукти и системи за гарантиране на сигурността на държавната граница и критичните инфраструктури.
Доцент д-р Валери Пъневски от ИМСТЦХА – БАН, чрез своите две презентации конкретизира информацията относно административните, техническите и бюджетните аспекти на проект G7475.
Д-р Александър Коларов от ИМСТЦХА – БАН, представи на вниманието на потребителите в откриващата среща възможните технологии, базирани на опита на Института, които биха могли да представляват основата на разработките по проекта.
На 3 април 2025 г. партньорите от азербайджанска страна посетиха и бяха запознати от заместник-началника по учебната и научната част – капитан I ранг проф. д-р Мирослав Цветков, с научната инфраструктура на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и изградените съвременни високотехнологични условия за осигуряване на учебния и научноприложния процес във ВВМУ, след което посетиха и Центъра по хидро- и аеродинамика, гр. Варна, където неговият ръководител – доцент д-р Николай Марков, представи спецификите на изграденото специализирано оборудване, в съответствие с изпълняваните задачи.