„Родолюбието, високият професионализъм и обичта към морето са непреходни качества на поколения български военноморски офицери, а традициите и връзката между поколенията са неотменната сила на нашия Военноморски флот.“ Това заяви държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили – Румен Радев, който отличи днес с Почетния знак на президента трима български офицери на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. Тържественото награждаване се състоя в навечерието на 145-годишнината на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Никола Йонков Вапцаров“, отворило врати на 9 януари 1881 г. На церемонията присъстваха курсанти от Морско училище, които преди началото ѝ проведоха среща с президента Радев.
С Почетен знак държавният глава удостои бригаден адмирал (о.з.) доц. д-р Иван Йорданов – за значим принос в развитието на Висшето военноморско училище и за издигане на престижа на Въоръжените сили.
Държавният глава изказа признателност на бригаден адмирал (о.з.) доц. д-р Иван Йорданов и за това, че е отдал активните си години в служба на страната ни, като е съчетал висок професионализъм с любовта към морето и всеотдайността на истински родолюбец.
„Да бъдеш български морски офицер, е гордост, и отплатата идва от оценката на успехите, дадена от родители, от близки, от обществото“, заяви бригаден адмирал (о.з.) доц. д-р Иван Йорданов, който от името на наградените благодари за оказаната чест. Той се обърна към младите курсанти с думите: „Всеки е дошъл на този свят да остави нещо полезно, а не да го пропилее в голо съзерцание. Надявам се, че Вие ще направите това.“
На срещата с курсантите от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ държавният глава Румен Радев поздрави бъдещите офицери за избора им на професионална реализация и им пожела да дадат своя принос за сигурността на България. Президентът посочи също така, че благодарение на поколения военноморски командири и лидери, ВВМУ се е утвърдило като най-високотехнологичното висше училище в България и е завоювало признание в международен мащаб за високото качество на морското образование. В разговора участва и капитан I ранг Вълчо Атанасов, заместник-началник по административната част и логистиката на ВВМУ.
Държавният глава изтъкна значението на съвременното обучение на бъдещите офицери, които в професионалния си път ще имат отговорност за модернизацията на Българската армия, и отбеляза производството на военноморски кораби у нас, първият от които – „Храбри“, бе зачислен в състава на ВМС. Румен Радев открои и съвременните предизвикателства в сферата на отбраната, които изискват внедряването на високи технологии, интегрирането им в отбранителните способности на страната и изграждането на единно информационно пространство, което да способства за вземането на правилни стратегически решения.
***
Бригаден адмирал (о.з.) доц. д-р Иван Младенов Йорданов е възпитаник на ВНВМУ „Н. Й. Вапцаров“, специалност „Морски свръзки“. През 1970 г. започва служба в дивизион противоминни кораби – Варна. Преподава във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, като последователно изпълнява длъжностите от началник на катедра до началник на Морско училище. Бил е аташе по отбраната на България в Лондон и във Вашингтон, заемал е длъжността директор на дирекция в Министерството на отбраната.
Снимки: Пресслужба на Президентството


