По случай 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, представители на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ взеха участие в тържественото отбелязване на 20-годишнината от възстановяването на българския военен мемориал в Ново село, Република Северна Македония. Делегацията на флотската Алма матер бе водена от заместник-началника по административната част и логистиката – капитан I ранг Вълчо Атанасов, придружен от началника на отделение „Личен състав, протокол и администрация“ – капитан II ранг Димана Славова. В събитието се включиха обучаеми курсанти и техният ротен командир – капитан Ангел Ангелов. По време на военния ритуал присъстващите отдадоха почит на загиналите и погребани в Ново село 71 герои от 11-а пехотна Македоно-одринска доброволческа дивизия и Втора пехотна Тракийска дивизия, загинали във войните за национално обединение.
В рамките на церемонията бяха произнесени тържествени слова, които акцентираха върху непреходното значение на историческата памет и дълга на съвременните поколения да пазят завета на националните герои. Официалните изказвания подчертаха необходимостта от съхраняване на българското военноисторическо наследство зад граница като мост към добросъседството и утвърждаването на европейските ценности. Специално внимание бе обърнато на присъствието на над 250 младежи от България, което бе определено от ораторите като категоричен знак за успешната приемственост във възпитанието в дух на родолюбие.
Събитието бе уважено и от представители на международния дипломатически корпус, сред които: военните аташета на Съединените американски щати, Хърватия, Унгария, Украйна, Китай, Румъния и Италия. Под тържествения музикален съпровод на Гвардейския представителен духов оркестър, почит към загиналите герои отдадоха извънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Северна Македония – Желязко Радуков, присъстващите офицери и официални лица, които положиха венци и цветя в знак на дълбока признателност. По време на честването бе официално оповестено, че поддръжката на мемориала преминава изцяло под егидата на Министерството на отбраната на Република България.
Участието на представителите на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ в това знаково възпоменание категорично затвърждава ангажимента на институцията към патриотичното възпитание на бъдещите морски офицери и уважението към българските воински традиции.


