На 12 май 2026 г. във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ бе тържествено посрещнат извънредният и пълномощен посланик на Япония в Република България – Негово Превъзходителство г-н Чикахиса Суми. Това е първата официална визита на дипломата във флотската Алма матер. В състава на делегацията бяха включени и представители на японската дипломатическа мисия.
Гостите бяха приветствани от началника на Училището – флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, който подчерта значението на двустранното партньорство и технологичния обмен. В хода на разговорите бе направен преглед на досегашните съвместни проекти и бяха начертани приоритетите за бъдещо взаимодействие. Делегацията бе придружавана от к.д.п. Андриан Евтимов – управител на „Старгейт Маритайм“, дъщерна компания на дружеството за корабно управление Taiyo Nippon Kisen Co Ltd. (TNKC), част от структурата на K-Line.
В рамките на посещението си японските представители разгледаха модерната учебно-материална база и се запознаха с иновациите, внедрени през последните години в образователния процес на институцията.
Сътрудничеството между ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и K-Line се уповава на традиции, датиращи от повече от 15 години. Ежегодно обучаеми от Училището провеждат плавателната си практика на борда на кораби от флотилията на компанията. Десетки випускници на Морското училище днес се реализират успешно като офицери и експерти в нейните структури.


