В периода 11 – 15 май 2026 г. във Висшето военноморско училище „Никола
Й. Вапцаров“ се проведе краткосрочно интензивно обучение (BIP)
„Управление на военен кораб и безопасност на корабоплаването“ – Ship
Handling and Safety of Navigation. Заедно с българските курсанти, участие в
обучението взеха чуждестранни курсанти от: Военната техническа академия
„Фердинанд I“ (Букурещ, Румъния), Гръцката военноморска академия (Пирея,
Гърция), Румънската военноморска академия „Мирча чел Батран“
(Констанца, Румъния), Университета за отбрана и сигурност „Франьо
Туджман“ (Хърватия) и Националната академия по отбрана на Латвия.
Под ръководството на капитан I ранг Валентин Василев бяха отработени
процедури по безопасно маневриране на корабите в различни условия,
комуникационни процедури между навигационните мостици, действия по
спасяване на човек зад борда и по осигуряване на безопасността, както и
съвместното плаване на корабите. Всички задачи бяха изпълнени успешно,
като обучаемите работиха в многонационална и приятелска среда.


