Период на обучение: 2 семестъра (1 година)
Форма на обучение: редовна
Обучението се извършва на английски език
Координатор: Капитан III ранг гл.ас. д-р Веселин Атанасов
E-mail: atanasov@nvna.eu
Бързият растеж на космическата индустрия в частния сектор през последните години създава нови възможности за ускорено развитие на космическия сектор в България. Съществена стъпка е и бъдещото присъединяване на България към Европейската космическа агенция (ESA) и създаването на Национална космическа агенция (NSA). В ЕС има непрекъснато нарастваща нужда от кадри в областта на космическото инженерство и технологии. Компаниите непрекъснато търсят обучени професионалисти в областта на космическото инженерство и технологии, но все още в България броят на такива млади специалисти е незначителен и следователно стартирането и разширяването на компании е силно ограничено.
Като част от обучението си, завършилите магистърска програма по Космическо инженерство и технологии ще придобият знания за използването на космически системи, тяхното инженерство и операции. Освен това студентите ще изучават инженерство на космически системи, орбитална механика, проектиране и анализ на космически мисии, проектиране и производство на космически кораби, задвижване на космически кораби, космическа навигация, операции за контрол на мисии, както и специфични полезни товари (сензори) и техните приложения в космически мисии. Сателитните системи са немислими без първичните комуникационни системи и следователно съществена част от програмата включва инженерни познания за придобиване на основни космически комуникации, мрежи и оборудване, както и микропроцесорната техника и космическите системи. Всичко по-горе формира необходимия набор от знания в това магистърско образование и би позволило на завършилите студенти да намерят незабавна реализация в космическия сектор. Завършилите Магистър по Космическо инженерство и технологии ще придобият интердисциплинарно и практически ориентирано инженерно ноу-хау за спътникови системи и космически приложения. Обучението им ще ги направи конкурентоспособни и ще увеличи шансовете им за добра професионална реализация.
Учебната програма на магистър по космическо инженерство и технологии съдържа голямо разнообразие от експертни области. Структурата на програмата включва 12 задължителни дисциплини, покриващи основните необходими знания в космическата област, както и значителен набор от курсови семинари, проекти, практически дейности и стажове.
Пълният срок на обучение в магистърската програма за космическо инженерство и технологии е 1 година или 2 семестъра с общ обем от 578 академични часа, за които трябва да се получат общо 75 ECTS. Преподавателският състав има необходимия опит за успешно изпълнение на учебната програма, включително представяне на най-новите технологични тенденции и инженерни практики. Лекционните курсове са подкрепени с подходящи материали и семинари за всеки курс. Обучението се основава на смесен физико-инженерен подход, със силен акцент както върху практическата, така и върху самостоятелната работа във всички дисциплини.
Програмата приема студенти с бакалавърска степен от следните области на обучение: инженерна физика, техническа електродинамика и електроника, компютърни науки, мрежи, комуникации, комуникационни и информационни технологии, оптика, космическо инженерство, космически науки, авиационни технологии и др. Програмата е само в редовна форма на обучение. Студентите се приемат за обучение чрез конкурсен изпит. Формата на държавен изпит е защита на магистърска теза пред държавна изпитна комисия.
Завършилите (студенти) от магистърската програма по космическо инженерство и технологии се очаква да имат добро разбиране и практически познания в проектирането, създаването, сглобяването, оборудването и поддръжката на космически кораби и тяхното комуникационно оборудване. В допълнение, завършилите тази програма се очаква да получат както общ, така и специфичен поглед (придобити в рамките на специализираните дисциплини, практически дейности и защитена магистърска теза) на космическите приложения и услуги, както и способността да изследват и разработват нови приложения.
От студентите в магистърската програма по космическо инженерство и технологии се очаква да разберат и свързаните рискове и изисквания на космическата индустрия. Те ще бъдат обучени относно правните и социално-икономическите аспекти на космическите мисии и тяхното въздействие. Други области, включени в рисковете и изискванията, са безжичните и сателитните комуникационни мрежи и тяхното въздействие върху планетата и обществото.
Принципите, залегнали в магистърската програма по космическо инженерство и технологии, са: интердисциплинарно, практически ориентирано обучение, обучения в смесени екипи от университетски преподаватели и експерти от космическия сектор. Като се вземат предвид специфичните изисквания на все по-големия космически сектор и новите изисквания на комуникационния сектор, програмата ще предостави на завършилите конкурентни перспективи за собствената им реализация в рамките на ЕС и глобалния космически сектор.
Нуждите от развитие на българските космически компании и недостигът на висококвалифицирани кадри както в космическото инженерство, така и в комуникациите