2023

Шопов, Н. Обществено здраве и национала сигурност. Учебник за студенти от Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ – Варна. Варна: ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“, 2023, с. 1–347. ISBN 978-619-7428-90-2 (print). ISBN 978-619-7752-01-4 (e-book).
Анотация: Това издание е част от дейността по осигуряване на обучението на студентите по професионално направление 9.1. „Национална сигурност“, специалност „Национална и регионална морска сигурност“, за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър“. Учебникът дава фундаментална представа за влиянието на общественото здравеопазване върху националната сигурност, като покрива материала и е съобразен с учебната програма по дисциплината „Обществено здраве и национална сигурност“, която е одобрена от катедра „Национална сигурност“ и е приета на Факултетен съвет на Факултет „Навигационен“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ – Варна.
Научни рецензенти:
- Проф. д.н. инж. Стойко Стойков, НВУ „Васил Левски“ – Велико Търново
- Проф. д.н. Валери Стоянов, ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“ – Варна
ПЕНЧЕВ, Р. Техническа логистика. Варна: ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“, 2023. ISBN 978-619-7428-91-9.

ПЕНЧЕВ, Р. Техническа логистика. Варна: ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“, 2023. ISBN 978-619-7428-91-9.
Анотация: Учебникът „Техническа логистика“ е предназначен за широк кръг от читатели, които се интересуват от темите, свързани с теорията и практиката на техническата логистика, като част от военната логистика. Учебникът може да се ползва и за подготовка на курсанти по учебната дисциплина „Техническа логистика“, като им предоставя основополагащи знания.
„Техническата логистика“ е позната и като „Използване и поддръжка на материалните средства“, или „Логистично осигуряване на формированията с въоръжение и техника“. Техническата логистика разглежда проблемите от фундаментална гледна точка – как функционира едно техническо средство, какво е неговото устройство, какви мероприятия се провеждат, за да се поддържа то в изправно състояние.
В предмета на техническата логистика могат да намерят конкретно място за разглеждане и въпроси, свързани с проектирането, конструкцията и разчета на техническите средства. Като основопoлагащ предмет за изучаване от офицерите във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ от специалността „Военноморска логистика“, техническата логистика дава по-обща представа за това, как функционират най-важните технически средства от състава на флота на сушата, а именно автомобилната техника. Не трябва да се забравя, че офицерът логистик от флота трябва да знае „как стоят нещата“ не само на кораба, но и на сушата. А на сушата проблемите са твърде много – логистикът отговаря за експлоатацията (ремонт, евакуация, снабдяване с резервни части) на автомобилната техника, съхранението на въоръжението и бойните припаси, снабдяването с ГСМ и тяхното съхранение, осигуряването на военноморските формирования с вещево имущество, медицинско осигуряване и т.н. Поради тези аргументи е желателно матросите, изучаващи и завършващи специалността „Логистика на ВМС“, да познават изброените логистични дейности. Учебникът е написан, за да запълни тези празнини в обучението им.
В учебника „Техническа логистика“ материалът условно е разделен на две части. Първата част е теоретична и се явява въведение в техническата логистика и в теорията на двигателите с вътрешно горене, и обхваща първите пет глави на изданието. Втората част е по-скоро с приложен аспект и обхваща останалите седем глави. В тях е обърнато внимание на практическата реализация на въпроси, свързани с експлоатацията на автомобилната техника.
В първата част, в първа глава се разглеждат основополагащите за техническата логистика обект и предмет на разглеждане, както и историята на развитието на автомобилната техника. Следващите четири глави са посветени на нормативната база, регламентираща използването на автомобилната техника, както и теорията на двигателите с вътрешно горене, като устройство, работа, класификация на същите.
Във втората част на учебника – в обем от седем глави, са засегнати въпросите, свързани с поддръжката на автомобилната техника, нейното възстановяване и ремонт, проектирането, развитието и технологичния процес на ремонта на същата, евакуацията на техниката, органите (силите и средствата) за ремонт.
Учебникът е написан на достъпен език, като са използвани популярни материали от интернет и общодостъпни издания по двигатели с вътрешно горене. Предвид на това, че не са разглеждани основополагащи теоретични постановки, свързани с теорията на машините и механизмите, термодинамиката, теорията, конструкцията и разчета на автомобилната техника, постановките са разгледани по-общо и по-опростено.
Ключови думи: автомобилна техника; двигател(и) с вътрешно горене; механизми на ДВГ; системи на ДВГ; техническо обслужване; ремонт; евакуация; пътни превозни средства; подвижни ремонтни и евакуационни средства.
Научни рецензенти:
- Полк. доц. д-р инж. Румен Христов, ВА „Георги С. Раковски”, София
- О.з. полк. доц. д-р инж. Любен Димитров, ВА „Георги С. Раковски”, София